Finanse

Przelew na rachunek spoza białej listy

Written by Joanna

Począwszy od 1 stycznia 2020 roku przedsiębiorcy zobowiązani są wyłączyć z kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione z daną transakcją, fakturą, która została opłacona na inny rachunek niż ujęty na białej liście podatników VAT. Dotyczy to transakcji pomiędzy przedsiębiorcami o wartości powyżej 15 000 zł brutto. Dodatkowo w przypadku zapłaty na inny rachunek niż na białej liście narażamy się na odpowiedzialność solidarną w przypadku, gdy wystawca faktury nie zapłaci podatku VAT. Wtedy my solidarnie wraz z wystawcą faktury odpowiadamy za niezapłacony VAT.
Możemy tego uniknąć jeżeli w ciągu 7 dni od zrobienia przelewu zawiadomimy naczelnika Urzędu Skarbowego odpowiedniego dla wystawcy faktury, że zrobiliśmy przelew na inny rachunek niż rachunek z białej listy. Wtedy możemy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatek z tej faktury.
Dodatkowo pamiętajmy, żeby taką płatność zrobić w mechanizmie podzielonej płatności. Wtedy unikniemy odpowiedzialności solidarnej.
Podatek VAT z takiej faktury i tak możemy odliczyć. Sankcję dotyczą tylko podatku dochodowego.
Pomimo dość dużych problemów dla przedsiębiorcy, gdy dokona przelewu na rachunek spoza białej listy to zgodnie z prawem podatkowym nie możemy odmówić zapłaty na rachunek spoza białej listy i wstrzymać przelewu. Jeżeli chcemy się zabezpieczyć przed taką sytuacją to najlepiej wprowadzić taki zapis w umowie z kontrahentem.

About the author

Joanna

Leave a Comment