Prawo

Jak sprzedać bezpiecznie nieruchomość?

Written by Joanna

Jak sprzedać bezpiecznie nieruchomość? Czy można się w 100% zabezpiczyć przed oszustem i czy nasze prawo daje nam odpowienie narzędzia zabezpieczające?

Odpowiedź brzmi tak, ale będzie to nas kosztował dodatkowe pieniądze.

Najbardziej newralgicznym momentem przy sprzedaży nieruchomości jest czas gdy podpisujemy akt notarialny i tym samym nasza nieruchomość przechodzi na nowego właściciela, a pieniądze mają zostać dopiero zostać przelane na nasz rachunek bankowy. Co w sytuacji, gdy kupujący nie przeleje nam środków za nieruchomość? Czy w takim razie nieruchomość wraca do nas? Niestety nie. W Kodekcie Cywilnym art. 157 blokuje możliwość umieszczenia w akcie notarialnym takiego warunku. Nie ma też możliwości późniejszego przeniesienia własności np. za 2 dni.

Art. 157 KC Własność nieruchomości nie może być przeniesiona pod warukiem ani z zastrzeżeniem terminu.

Akt notarialny przeniesienia własności nieruchomości jest jednocześnie tytułem egzekucyjnym. Gdy środki za nieruchomość do nas nie wpłyną mamy tytuł egzekucyjny (trzeba uzyskać jeszcze w sądzie klauzulę wykonalności i można iść z tym do komornika). Może się jednak okazać, że nowy właściciel nieruchomości sprzedał kolejnego dnia „naszą” nieruchomość, pieniądze wydał w kasynie i nie ma żadnego majątku, abyśmy mogli skutecznie przeprowadzić egzekucję. Niestety w takiej sytuacji jesteśmy stratni.

Jedyną możliwością zabezpieczającą jest ustalenie z notariuszem i kupującym, aby kwota sprzedaży nieruchomości przed podpisaniem aktu notarialnego została umieszczona w depozycie u notariusza. Z przyjęcia depozytu notariusz spisuje protokół w formie aktu notarialnego. Notariusz dla depozytów prowadzi specjalne konto bankowe. Są to dla nas jednak dodatkowe koszty.

Stosowanym czasami w praktyce sposobem jest zatrzymanie aktu notarialnego przez notariusza do czasu potwierdzenia przez sprzedającego, że otrzymał zapłatę. Jest to jednak rozwiązanie nieuregulowane ustawowo i oczywiście nieskuteczne. Nawet jak notariusz nie wyda aktu notarialnego to własność nieruchomości zostanie przeniesiona w chwili podpisania aktu przez obie strony.

 

About the author

Joanna

Leave a Comment