Finanse

Ile trwa rok obrotowy?

Written by Joanna

Ile trwa rok obrotowy i tym samym za jaki okres jest sprawozdanie finansowe.
Sprawozdanie finansowe obejmuj rok obrotowy czyli jest to rok kalendarzy lub inny okres 12 kolejnych pełnych miesięcy. Może się jednak zdarzyć, że rok obrotowy będzie krótszy lub dłuższy niż 12 miesięcy.

Taka sytuacja może wystąpić:

  • w pierwszym roku założenia działalności:

– jeżeli zakładamy firmę w I połowie roku i rok obrotowy chcemy, aby był równy z rokiem kalendarzowym to zakończymy pierwszy rok kalendarzowy na koniec grudnia.
– jeżeli zakładamy firmę w II połowie roku to możemy połączyć rok obrotowy obecny z kolejnym.

  • przy zmianie roku obrotowego np. mieliśmy rok obrotowy od stycznia do grudnia, a zmieniamy od czerwca do maja. W takim przypadku rok obrotowy po zmianie powinien być dłuższy niż 12 miesięcy.

Może się, więc zdarzyć, że jak będziemy przeprowadzać audyt w jakieś firmie i poprosimy o sprawozdania finansowe za ostatnie 5 lat, otrzymamy ich np. tylko trzy. Trzeba wtedy sprawdzić czy nie był zmieniany rok obrotowy.

Najczęściej rok obrotowy trwa od stycznia do grudnia. Firmy decydują się na inny rok obrotowy, gdy wynika to ze specyfiki ich działalności np. prowadzą szkolenia, które trwają od września do sierpnia.

Międzynarodowe standardy sprawozdawczości finansowej dopuszczają również okres 52 tygodni jako okres rozliczeniowy zamiast 12 kolejnych miesięcy.

Jak jest więc odpowiedź na pytanie ile trwa rok obrotowy?

To zależy.

About the author

Joanna

Leave a Comment