Motywacja Narzędzia Zarządzanie

Grywalizacja

Written by Joanna

Grywalizacja, czyli motywacja pracowników

Jak przełożyć grywalizację na motywację pracowników?

Co motywuje nas do grania w gry komputerowe? Czy możemy wykorzystać coś z gier komputerowych?
Co przyczynia się do tego, że tyle osób gra w gry? Dzisiaj odpowiem na powyższe pytania i wyjaśnię krótko co to jest grywalizacja – temat ostatnio bardzo modny.

Grywalizacja

Jest to nowy sposób motywowania pracowników zaczerpnięty z gier komputerowych. Co takiego jest w grach, że motywuje nas do spędzania wielu godzin przy komputerze i przechodzenia kolejnych poziomów? Czy można to przełożyć na realne życie i motywować w ten sposób pracowników? Bardzo ciekawe jest wystąpienie Toma Chatfielda, który wyjaśnia cały proces jaki ma miejsce gdy angażujemy się w gry.

Wpływ mają na to:

  1. Łatwa mierzalność wyników, cały czas mamy pod kontrolą na jakim poziomie jesteśmy i wiemy co zrobić, aby dostać się na kolejny
  2. Cel końcowy jest podzielony na mniejsze cele, które łatwiej osiągnąć. Małe kroki bardziej motywują nas niż jeden duży.
  3. Nagrody za osiągnięcie małych celów. Dzięki temu czujemy satysfakcję i motywację do kolejnego wysiłku.
  4. Informacje zwrotne czy jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia głównego celu oraz motywują nas do dalszej gry.
  5. Ciekawość, niepewność nagrody. Otrzymujemy obietnicę otrzymania nagrody za osiągnięcie celu, ale nie mamy pewności jaka to będzie nagroda. Wiąże się to z pewną dozą przypadku, podobnie jak w hazardzie. Jest to niezwykle wciągający element.
  6. Małe zwycięstwa po drodze, które angażują gracza i utrzymują dalej przy grze.
  7. Znajomi, którzy również grają w tą grę. Możemy się pochwalić wynikami na portalach społecznościowych.

Motywacja pracowników

Jak to przełożyć na zmotywowanie pracowników?

  1. Każdy pracownik w każdej chwili powinien wiedzieć ile jeszcze mu brakuje do osiągnięcia postawionego celu. Zmierzenie swoich wyników powinna być łatwa i przejrzysta.
  2. Cel do osiągnięcia powinien być osiągalny. Zbyt trudny cel zniechęca. Dlatego jeżeli mamy do wykonania długoterminową pracę lepiej podzielić ją na mniejsze kawałki.
  3. Nagradzajmy pracowników za osiągnięcia, nawet małe. Nagrodą może być nawet pochwała.
  4. Udzielajmy systematycznie informacji zwrotnej naszym podwładnym jak pracują.
  5. Nagrody niespodzianki. Wprowadźmy zasadę małych nagród za osiągnięcie celów. Mogą to być nawet bilety do kina. Ważne, żeby nagroda nie była pewna, może być przyznawana np. w formie losowania.
  6. Po każdym osiągniętym małym celu świętujmy. Może to być krótkie zebranie z pracownikami i poinformowanie o osiągnięciu celu, przypomnienie co robimy dalej, pochwała dla grupy.
  7. Chwalmy pracowników przy całym zespole

About the author

Joanna