Zarządzanie

Cechy lidera

Written by Joanna

Jakie cechy powinien posiadać współczesny przywódca?

„Przywódca jest jak pasterz. Zawsze idzie za stadem, pozwalając tym najbardziej rozgarniętym wysuwać się na czoło, a pozostałym iść za nimi tak, aby nawet nie zdawali sobie sprawy z tego, że cały czas ktoś z tyłu im przewodzi.” Nelson Mandela

Jeszcze kilka lat temu od managera wymagało się, aby miał przede wszystkim cechy przywódcy i potrafił inspirować pracowników.

Teraz dobry manager to przede wszystkim manager, który ma wizję i to wizją potrafi zarazić innych, ale również potrafi tą wizję przekształcić w widoczne rezultaty razem ze swoim zespołem. Dobry manager to taki, który wspiera swoich pracowników i widzi jakie oni mają bariery w osiągnięciu wyznaczonych celów i pomaga im te bariery pokonywać. Liderzy muszą, więc przyjąć bardziej otwarty styl przywództwa, taki, który opiera się na współpracy z zespołem. Manager powinien dzielić się wiedzą wraz ze swoimi pracownikami, potrafić dostrzec ich potencjał i pomagać im w rozwoju.

Podążając za słowami Nelsona Mandali przywódca idzie za stadem i kiedy jest to potrzebne to popycha ich do przodu i nawraca na właściwą drogę, gdy „owieczka” zboczy z wyznaczonej ścieżki do celu.

Może, więc warto rozważyć przesuniecie się z czołówki peletonu na jego koniec i pomóc naszym pracownikom osiągać cele, rozwijać się i przekonać ich, że efekty ich wspólnej pracy mogą być czymś więcej niż tylko sumą wkładu wysiłku jednostek w  projekt.

About the author

Joanna