Czy chciałbyś mieć, co miesiąc kilkaset złotych więcej? A może męczy Cię Twoja praca i wolisz pracować na własny rachunek tylko nie masz pomysłu, co mógłbyś robić? Czy wiesz, że przychody Google z wyświetlania reklam na stronach są liczone w miliardach. Czy chciałbyś trochę z tego uszczknąć dla siebie? Czy na blogu można zarobić?
Z badań przeprowadzanych w 2013 roku wynika, że z osób, które korzystają z internetu (i są powyżej 15 roku życia) to aż 10% prowadzi własnego bloga, tylko nieliczni z nich coś na prowadzeniu bloga zarabiają.Można, chociaż większość nie zarabia.
W dużym uproszczeniu podział na blogi ze względu na tym ile można na nich zarobić można zrobić tak:
Blogi, które są pisane z pasji i autor nic na nich nie zarabia.
Blogi pisane z pasji i autor zarabia na nich na tyle mało, że pracy na etacie nie rzuca, ale stanowi przyjemny dodatek do pensji.
Blogi pisane zawodowo, gdzie autor utrzymuje się z tego.
Zdarza się, że blog z pierwszego punktu robi się punktem trzecim. Żeby tak się stało trzeba włożyć w to dużo pracy i pisać na tematy, które interesują dużą grupę osób.
Ile można zarobić na blogu?
Ten punkt jest dla wytrwałych bo trzeba policzyć, a jeżeli jesteś z pokolenia, które nie miało matematyki na maturze to może być problem.
Jeżeli chcecie sprawdzić ile na swojej pasji możecie zarobić to wykorzystajcie poniższy wzór:
PVPV x CTR x CPC = kwota brutto, którą zarobisz.
Page view, czyli pojedyncze przeładowanie strony www czyli inaczej liczba wyświetleń strony.
CTR
Współczynnik klikalności, jak często osoby, które zobaczą Twoją reklamę to w nią klikną. To liczba kliknięć reklamy podzielona przez liczbę wyświetleń reklamy i wyrażona w procentach. Czyli jak Twoja reklama miała 50 kliknięć i 10 000 wyświetleń to CTR wynosi 0,5%[/iconheading] CPC
Koszt jednego kliknięcia i zależy od tematyki strony. Najlepiej są płatne strony finansowe np. forex i sięgają nawet 4 PLN za kliknięcia, podczas gdy przy innych stronach stawki mogą wynosić tylko 0,1 PLN.
Jak widać w powyższym na to ile będziesz zarabiał na swoim blogu ma znaczenie ilość wejść, ilość kliknięć w reklamę oraz stawka za jedno kliknięcia. To ile osób przy wejściu kliknie w reklamę na Twoim blogu w dużej części zależy od tego gdzie tą reklamę umiejscowisz oraz od tematyki blogu. Skoro różnice w stawkach za jedno kliknięcie są tak ogromne warto zanim zaczniesz pisać bloga zastanowić się nad wyborem tematu.
Czy prowadzić jednego bloga czy kilka?
Na pewno spotkasz się z opinią, że pisanie bloga dla pieniędzy to złe podejście. Moim zdaniem zmienisz je po pierwszych zarobkach. Oczywiście pierwszy rok to głównie pisanie, ale później kilkaset złotych więcej w kieszeni miesięcznie robi swoje. Blogerzy, którzy zarabiają na blogach często mają po kilka, kilkanaście swoich blogów. Zacznij od jednego i od pisania o swojej pasji. Później warto to rozwijać i nie ma, co ukrywać – robić to dla kasy.
Jaki temat bloga wybrać?
Pierwszy blog powinien być pisany o tym, na czym się znasz, co lubisz robić. Sprawdź też jak dużo osób będzie zainteresowanym tym blogiem.
Można to zrobić przy pomocy następującego narzędzia:Keyword Planner – narzędzie do planowania słów kluczowych.
Wpisz frazy, na które chciałbyś, aby Twój blog był wyszukiwany i zobacz ile osób miesięcznie takie frazy wpisuje, oczywiście im częściej tym lepiej. Następnie sprawdź w wyszukiwarce ile witryn konkuruje na daną frazę.
Następnie twórz blog zawierający dane słowa kluczowe. Koncentrując się na grupach słów kluczowych, o które konkuruje niewiele osób dużo łatwiej jesteś wstanie wypozycjonować swojego bloga na pierwszą stronę z listy wyników z google. Możesz też oczywiście pisać na bardziej niszowe tematy wtedy będziesz miał mniej wejść i mniej pieniędzy z reklam, ale za to łatwiej będzie się przebić. Mimo wszystko pamiętaj, aby nie wybierać zbyt niszowych tematów bo nie będzie reklamodawców. Nie warto też pisać o aktualnej sytuacji politycznej, bo takie posty szybko będą „przeterminowane” i za tydzień, miesiąc, rok nikt nie będzie tego czytał.Najlepiej, aby było przynajmniej 10 tys. wejść miesięcznie oraz mniej niż 100 tys. konkurujących o nie witryn.
Czy bez znajomości HTML poradzę sobie z prowadzeniem bloga?
Na początku tak, później znajomość html bardzo się przydaje, jednak podstawy HTML to nic trudnego i wystarczy przeczytać w tym temacie jedną książkę.
Ile kosztuje prowadzenie bloga?
Hosting
Będziesz potrzebował wykupić hosting – można już za 50 PLN rocznie. Możesz tutaj przeczytać jaki hosting wybrać.
Domena
Wykupić domenę (nawet za 0 PLN w pierwszy roku, zależy, z jaką końcówką wykupisz, polecam wybierać z końcówką pl, a jeżeli jest niedostępna to ewentualnie biz, net, com)
WordPress
Zainstalowania wordpressa (za darmo)
Skórka
Dokonać wyboru skórki (opcje darmowe i płatne). Darmowe, jak to darmowe są duże słabsze i gorzej wyglądają niż płatne. Skórka płatna to wydatek ok. 50 dolarów. Polecam wybierać ze strony: themeforest.net
Na jakiej platformie stawiać bloga?
Nie zaczynaj swojej przygody z darmowymi platformami blogowymi typu Blogspot. Mają one dużo ograniczeń, które z czasem bardzo będą Ci przeszkadzać.
Najlepiej od razu tworzyć na WordPressie (szacuje się, że około 30% stron na całym świecie jest zrobione na WordPressie). Możesz tutaj korzystać z nieograniczonej liczby skórek (darmowych i płatnych).
Ja na wszystkich swoich stronach korzystam z wordpressa i płatnych skórek, które mają bardzo dużo funkcji i opcji dopasowywania strony do moich potrzeb. WordPress ma też bardzo dużo dodatków (wtyczek) oraz dużo więcej opcji SEO, co ułatwia pozycjonowanie.
Czy muszę znać się na pozycjonowaniu?
Jak już masz bloga to pewnie chciałbyś, aby to ktoś czytał oprócz Twoich rodziców i drugiej połówki. W tym celu warto trochę wypozycjonować swojego bloga. Pozycjonowanie jest procesem polepszania widzialności treści internetowych w wyszukiwarce google. Przykładowo, jeżeli użytkownicy miesięcznie 140 tys. razy wpisują hasło astrologia w google i Ty będziesz na pierwszym miejscu to możesz się spodziewać, że 50% z tych osób wejdzie na Twoją stronę.
Wyobraź sobie, że Twoją stronę odwiedza miesięcznie 70 tys. osób, współczynnik klikalności w reklamy wynosi 0,5, a z każdego kliknięcia dostajesz 0,1 PLN to razem miesięcznie daje 3500 PLN pasywnego dochodu. Jeżeli będziesz na 10 pozycji w wyszukiwarce google to z 70 tys. osób, które odwiedzą Twoją stronę spadnie to do 15,4 tys. osób czyli zarobek zmniejszy się z 3500 PLN do 770 PLN. Poniżej masz informację, jak się przedstawia % wejść na wyszukiwaną pozycję w zależności od pozycji, jaką zajmuje Twoja strona w wyszukiwarce (oczywiście przedstawiam tylko 1 stronę google, bo dalszymi pozycjami nie warto zawracać sobie głowy).Pozycja i % osób, które wchodzą na stronę na tej pozycji:
1. 51%
2. 34%
3. 29%
4. 23%
5. 20%
6. 17%
7. 15%
8. 15%
9. 12%
10. 11% Czyli pozycjonowanie ma ogromne znaczenie dla Twoich przyszłych zarobków. Zdecydowanie na początku najlepiej pozycjonować swojego bloga samemu i nie dać się złapać na pseudo firmy np. z allegro, które za 20 PLN proponują pozycjonowanie. O tym jak pozycjonować jest pełno informacji dla początkujących w internecie, więc nawet jak się na tym zupełnie nie znasz to bez większych problemów powinno Ci się udać wypozycjonować swojego bloga na mniej konkurencyjne hasła, zwłaszcza z długim ogonem, czyli składające się przynajmniej z dwóch wyrazów. Jeżeli będziesz pisać na bardzo niszowe tematy to możesz się znaleźć na pierwszej stronie w google bez pozycjonowania. Ja ostatnio napisałam artykuł o „pętli rozwoju inkarnacyjnego” i po kilku dniach bez żadnego pozycjonowania i na świeżej domenie artykuł ten był na 5 pozycji. Wynika to z tego, że nikt na taki temat wcześniej nic nie napisał. Jednak też nikt takich tematów nie szuka i nie ma reklamodawców. Bo ile razy w życiu zdarzyło Ci się wpisać w wyszukiwarkę „pętla rozwoju inkarnacyjnego”? 🙂
Na koniec
Oczywiście na blogu nie będziesz zarabiać od razu. Zanim zaczniesz mieć z tego kasę to przez wiele miesięcy musisz systematycznie pisać i pisać i pisać.
Wg danych opublikowanych przez serwis Whitepress zacząć zarabiać masz szansę dopiero po około roku od startu bloga.
Pamiętajcie jednak, że będziesz pisać o swojej pasji, – więc to sama przyjemność. Jak będziesz konsekwentny i Twój blog będzie często aktualizowany to nagrodą będzie dodatkowe kilkaset złotych miesięcznie do pensji. A kto wiem może tak Ci się to spodoba, że staniesz się zawodowym blogerem 🙂
A jak już zaczniesz zarabiać na swoim blogu, na którym piszesz o swojej pasji to wtedy czas założyć kolejnego bloga (pamiętaj dywersyfikacja dochodów jest ważna). Tym razem możesz wybrać temat niekoniecznie taki, którym się pasjonujesz, ale taki, na którym można więcej zarobić.